Mota-vation Series 2018

The final race has now taken place. Congratulations to our new Men’s Champion, Alex Miell-Ingram, and to Diane Foster who retained the Ladies’ Championship. Congratulations to Abingdon AC who ended seven years of Oxford City’s domination by winning  the Men’s Team Championship and to Headington Roadrunners who retained the Ladies’ Team Championships.

Many thanks to all those who participated and made this yet again the largest series to date, and to all those who helped with the organisation.

Race Information

26th April Race 1 Charlton-on-Otmoor Information Results
31st May Race 2 Bletchingdon Information Results
28th June Race 3 Combe Information Results
26th July Race 4 Combe II Information Results
30th August Race 5 Oxford Information Results

Many thanks to Barry Cornelius whose photographs of each race can be found here www.oxonraces.com.

Final Scores

Team Scores

Men:

Team Total Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5
Abingdon A 496 117 95 141 83 60
Headington A 968 163 184 232 220 169
Eynsham A 1033 153 199 193 216 272
Witney A 1097 205 260 224 188 220
Vale of Aylesbury 1261 259 211 142 349 300
Cherwell A 1534 294 250 237 386 367
Alchester A 1634 213 171 356 368 526
Oxford City 1773 862 337 100 286 188
Woodstock 1846 356 380 426 333 351
Headington B 2083 349 446 493 473 322
Abingdon B 2253 405 371 715 396 366
Witney B 2962 658 646 586 445 627
Eynsham B 2995 521 550 655 550 718
Hook Norton 2996 704 570 503 570 649
Headington C 3400 574 796 715 800 515
Cherwell B 3449 816 575 514 737 807
Banbury A 3873 665 568 725 859 956
Headington D 4307 765 972 860 933 777
Witney C 4594 900 1064 829 820 981
Headington E 5212 1029 1106 1015 1101 961

Women:

Team Total Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5
Headington A 131 19 23 38 23 28
Abingdon A 166 49 51 26 18 22
Witney A 258 65 59 30 44 60
Alchester A 274 37 34 60 82 61
Eynsham A 286 78 41 57 44 66
Headington B 343 53 45 76 73 97
Hook Norton A 439 85 74 79 78 123
Witney B 467 99 115 73 73 107
Abingdon B 509 160 130 82 58 79
Oxford City 533 54 185 111 112 71
Cherwell A 634 131 140 109 147 107
Headington C 664 109 126 109 153 167
Witney C 728 139 144 141 137 167
Eynsham B 775 168 130 219 127 141
Abingdon C 842 212 171 149 141 169
Headington D 927 175 174 167 199 212
Witney D 952 190 187 189 180 206
Eynsham C 1109 245 169 309 208 178
Abingdon D 1137 241 221 261 164 252
Headington E 1142 214 202 191 268 267
Hook Norton B 1167 345 285 256 281 331
Witney E 1182 268 233 230 208 243
Witney F 1357 314 274 251 232 286
Headington F 1458 260 234 232 314 318
Witney G 1572 363 322 302 247 338

Full category results will be added soon

Category Leaders

 

      Series Totals
Name Categ Team Category Score (best 4 of 5)
       
David Bunn U19M Abingdon AC 9
Kie FRANCIS U19M Abingdon AC 19
       
Alex MIELL-INGRAM SM Radley AC 4
Harrison READ SM Abingdon AC 14
Maxwell ROBINSON SM Oxford City AC 14
Paul Hughes SM Abingdon AC 28
Ali HERBERT SM Cherwell Runners & Joggers 32
       
Dan LEWIS VM40 Eynsham Roadrunners 7
Les NEWELL VM40 UNATTACHED 9
James BOLTON VM40 WOODSTOCK HARRIERS 11
Martyn SUMMERFIELD VM40 Vale of Aylesbury 19
Christopher COLBECK VM40 Witney Roadrunners 26
       
Julian RICHARDSON VM50 Oxford City AC 4
David CANTWELL VM50 WOODSTOCK HARRIERS 8
Anthony LOCK VM50 Witney Roadrunners 11
Nigel BUNN VM50 Tring Running Club 21
Simon DALES VM50 Headington Road Runners 23
       
Paul GREGORY VM60 Vale of Aylesbury 4
Brian GREEN VM60 Oxford City AC 8
Rob KERR VM60 Alchester RC 14
Graham LE GOOD VM60 Witney Roadrunners 18
Bruce HENDRIE VM60 Banbury 26
       
John EXLEY VM70 Oxford City AC 5
Phil KIMBER VM70 Headington Road Runners 9
Thornton GREENLAND VM70 Abingdon AC 13
Glyn PRITCHARD VM70 Banbury 16
Nigel LAMBERT VM70 Alchester RC 18

 

     
Chloe RIDEWOOD U19L Abingdon AC 4
Emily HOWARD U19L Witney Roadrunners 12
       
Emily GEORGIADES SL Headington Road Runners 10
Donna ALLEN SL Hook Norton Harriers 11
Louise ASTILL SL Abingdon AC 18
Ohemaa POWELL SL Witney Roadrunners 25
Rosie DAVIES SL BRAT 27
       
Diane FOSTER VL35 Headington Road Runners 4
Sophie CARTER VL35 WOODSTOCK HARRIERS 8
Yvonne MORRIS VL35 Headington Road Runners 16
Rachel SHAW VL35 Headington Road Runners 17
Sally HOWARD VL35 Witney Roadrunners 21
       
Samantha Usher VL45 Alchester RC 7
Kate ALLRED VL45 Eynsham Roadrunners 9
Lindsey SMITH VL45 Witney Roadrunners 12
Michelle BARTLETT VL45 Banbury 14
Julia JAMES VL45 Abingdon AC 21
       
Katherine BATES VL55 Eynsham Roadrunners 6
Gwyneth HUETER VL55 Oxford City AC 8
Wendy MILLATT VL55 Abingdon AC 15
Helen TURLEY VL55 Headington Road Runners 17
Jacky PINNOCK VL55 Eynsham Roadrunners 18
       
Kate WILLIAMSON VL65 Eynsham Roadrunners 4
Hanah WEST VL65 Witney Roadrunners 9