The Club has organised the Mota-vation Summer Road Race Series since the late 1980s, a series of five road races, each approximately four miles, held monthly at various venues in Oxfordshire on Thursday nights.

The Club is competing in the Oxfordshire AA Grand Prix Race Series and the first Mota-vation Race often forms part of that series too.

This year was the 32nd running of Mota-vation. 

Chip timing was again provided by Tempo Events.

Planning for the 2020 Mota-vation Series has already begun; provisional dates below:

Race 130th AprilCharlton-on-Otmoor
Race 228th MayBletchingdon
Race 325th JuneCombe I
Race 430th JulyCombe II
Race 527th AugustStratfield Brake

We look forward to welcoming everyone back for another great Mota-vation Series in 2020.

Mota-vation Series 2019

The final race has now taken place. Congratulations to our new Men’s Champion, Dan Blake, and to Diane Foster who retained the Ladies’ Championship. Congratulations to Witney who won the Men’s Team Championship and to Headington Roadrunners who retained the Ladies’ Team Championships.

Many thanks to all those who participated and made this the largest Mota-vation Series to date, and to all those who helped with the organisation.

A very special thank you to Michael Collins, the Race Director of Mota-vation for 21 years!  The success of the Mota-vation Series is in no small part down to Michael’s dedication and leadership.

Race Information

Race 12nd MayCharlton-on-OtmoorMore infoResults
Race 26th JuneBletchingdon
More info Results
Race 327th JuneCombe IMore info Results
Race 425th JulyCombe IIMore info Results
Race 529th AugustStratfield BrakeMore info Results

Many thanks to Barry Cornelius whose photographs of each race can be found here www.oxonraces.com.

Team Scores

Final team scores for the 2019 Mota-vation Series:

Men

Total Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5
491 Witney A 102 71 152 86 80
724 Abingdon A 146 124 131 130 193
984 Oxford City 325 270 126 132 131
1042 Headington A 193 187 243 209 210
1050 Alchester A 140 213 179 315 203
1214 Eynsham A 306 178 224 226 280
1451 Witney B 286 305 374 229 257
1695 Cherwell A 336 260 305 329 465
1913 Woodstock A 369 500 327 302 415
2047 Headington B 429 347 469 399 403
2350 Abingdon B 477 448 456 437 532
2598 Alchester B 411 557 530 591 509
2708 Hook Norton A 621 488 576 531 492
2812 Witney C 662 564 714 420 452
3057 Eynsham B 665 628 517 683 564
3141 Headington C 560 533 706 688 654
3449 Banbury 802 812 710 618 507
3613 Cherwell B 816 549 744 699 805
3633 Abingdon C 677 767 720 692 777
4143 Headington D 771 753 918 866 835
4232 Witney D 1055 872 926 691 688
4805 Bicester Tri 815 686 685 2000 619

Ladies

Total Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5
282 Headington A 65 63 58 41 55
655 Witney A 166 122 115 122 130
822 Alchester A 109 143 167 222 181
860 Abingdon A 134 151 207 174 194
929 Headington B 202 228 157 194 148
1450 Eynsham A 327 309 374 190 250
1576 Witney B 448 242 244 305 337
1839 Headington C 392 455 294 377 321
1946 Hook Norton 542 331 432 236 405
2477 Witney C 614 444 447 462 510

Individual Category Scores

Full category results to follow.

Final Results (best 4 of 5) are:

Men

Name Categ Best 4 of 5 score Tie break
Owen KNOX U19M 4
Nicolas KEY U19M 8
Kie FRANCIS U19M 15
Luke EDWARDS U19M 19
Marcus BEECH U19M 24
Dan BLAKE SM 5
Aaron BURGESS SM 8
Sam UPTON SM 13
Owen STEPNEY SM 24
Alex GIBB SM 25
James BOLTON VM40 5
Tegs JONES VM40 7
Les NEWELL VM40 10
Richard GOULD VM40 21
Andrew STICKLEY VM40 27
Julian RICHARDSON VM50 4
Chris PRINCE VM50 14 2 – 1 head to head
David CANTWELL VM50 14
Carl GADEN VM50 21
Ian THOMAS VM50 22
Brian GREEN VM60 5
Stewart THORP VM60 6
Robert KERR VM60 12
Phil GILKES VM60 14
Philip COY VM60 20
Roy TREADWELL VM70 5
John EXLEY VM70 6
Glyn PRITCHARD VM70 12
Graham NORRIS VM70 18
Nigel LAMBERT VM70 21

Ladies

Name Categ Best 4 of 5 score Tie break
Harriet HOWARD U19L 10
Chloe RIDEWOOD SL 8 3 – 1 head to head
Emily GEORGIADES SL 8
Joanne HAYDEN SL 11
Amy JOHNSON SL 22
Susie POWER SL 24
Diane FOSTER VL35 4
Yvonne MORRIS VL35 10
Sally HOWARD VL35 12
Rose ASTON VL35 33
Anwen GREENAWAY VL35 39
Samantha USHER VL45 6
Sarah RENDELL VL45 10
Tracy MAKIN VL45 33
Esther JOHNSON VL45 37
Michelle BARTLETT VL45 42
Clare CURNOW VL55 4
Caroline KERR VL55 8
Sue TORRANCE VL55 9
Jane FABES VL55 15
Jacky PINNOCK VL55 17
Helen TURLEY VL65 5
Noel BLATCHFORD VL65 13

Previous Mota-vation Results

Click on the year to go through to the historical data for that year…

2018, 2017, 2016, 2015